Jízdy na koni

Přesto, že pro výcvik jsou určeni pouze hodní a klidní koně a poníci, je nutné si uvědomit, že spolupráce s živým tvorem, sebou vždy nese určité riziko. Přezevšechnu naši snahu, nemůžeme mít nikdy zcela úplnou kontrolu nad našim okolím a reakcí živého tvora. Je opravdu důležité upřímně zhodnotit svůj fyzický stav, nepřeceňovat svou dovednost a reagovat na pokyny svého trenéra. Lidé jsou úzce spojeni s koňmi již přez 5000 let, a tak se dá říct, že přez všechna rizika, pro nás není nic přirozenějšího, než souznění s koňem a pohled na svět z jejich hřbetu.


Výcvikové hodiny

Již od prvních hodin je dbán důraz na korektní sed, který je hlavní podmínkou pro správné vedení koně.  Hlavním pilířem korektního sedu je uvolněnost jezdce a rovnováha, což je důležité jak pro vedení koně, tak pro udržení se v sedle, protože na koni se nedržíme ani otěžemi ani holeněmi.

První lekce v sedle tedy probíhá formou různých pohybových cviků a to většinou na lonži. Postupně se pak jezdci  učí základním jízdárenským povelům a ovládání samotného koně v jednotlivých chodech (krok, klus, cval).

Součástí výukových hodin může být i příprava svého koně či poníka (v případě zájmu), což by bylo součástí hodiny tzn. 60 minutové výcvikové lekce.

Výcviky na jízdárně nabízíme jak dospělým , tak dětem. Pro výuku dětí máme velmi klidné a vychované welšské poníky (do 50 kg váhy jezdce). Jízda na koni je doporučena mnoha lékaři jako rehabilitační léčba, pokud ale máte zdravotní problém, ujistěte se u svého lékaře, ze je tento rekreačni sport pro vás vhodný.

Tato záliba není však jen prospěšná pro zdraví, ale je důležité umět se i o koníka postarat a při ježdění nemyslet jen sám na sebe, ale i na koníka či ostatní dvojice kolem Vás, tím se děti mohou už od raného dětství učit zodpovědnosti ke svému okolí.  Optimální věk začít s výukou na koni je 6 -7 let (školní věk), zvykat si na koňský hřbet mohou děti začít již mnohem dříve (neomezeno).

 

Vyjížďky do terénu

Vyjížďky do terénu probíhají vždy s naším doprovodem, vedoucí vyjížďky vždy perfektně zná místní krajinu, chování našich koní a má jezdecké zkušenosti. Vyjížďky jsou určeny pro jezdce, kteří se chtějí kochat krásou místních lesů, luk  a rozmanitostí místní chráněné krajinné oblasti (CHKO).

Pořádáme vyjížďky i pro úplné začátečníky či ty, kteří poprvé usednou na koňský hřbet. Pro děti pouze pokročilejší jezdce.

 

Procházky s poníkem

Pro ty úplně nejmenší  (od 3 – 7 let) nabízíme vypůjčení poníka pro rodiče, kteří se chtejí se svými ratolestmi a s poníkem jít projít po místní lesní stezce ke kapličce u tří Habrů. Pokud by se některý z rodičů bál a přál si doprovod s poníkem, tak vám ho rádi poskytneme za stanovený poplatek viz ceník.