Ranč u Kotvy

Tisk PDF

Vítejte na webových stránkách Ranče u Kotvy. Ranč  leží u cesty, která vede ke studánce a kapličce u tří Habrů a kolem ranče vede zelená turistická stezka právě k tomuto místu. Může se zdát, že „Kotva“ má souvislost s místní stavbou lodí a názvem obce Loděnice, tak tomu ovšem není. Zakladatelem tohoto ranče byl zesnulý pan Antonín Kotva, který byl odjakživa milovníkem koní, nejen  však těchto ušlechtilých zvířat, ale choval i  býky, lišky, prasata, na ranč si pro své potěšení pořídil i 3 velbloudy a pštrosy, tyto zvířata jsme ovšem po jeho smrti museli prodat. Jeho hlavním směrem v chovu koní byl chov welshkých poníků. Když pan Kotva před 15 lety zemřel, stáj se potýkala s řadou problémů, od roku 2004, se provozu ranče ujala vnučka Ivana Marhoulová s velkou podporou své maminky Ivany Marhoulové (Kotvové). V současné době se stáj rozrostla z původních 1,5 h na 10 h, na kterých stojí stáj, jízdárna, seník a zbytek tvoří velké výběhy a to kolem 8,5 h.

Ranč u Kotvy nabízí :

  • ustájení koní 
  • jízdy na koni
  • připouštění
  • prodej koní

Loděnice

Ranč u Kotvy se nachází  v obci Loděnice v okrese Beroun. Leží v Křivoklátské vrchovině, na 10.kilometru dálnice D5 z Prahy do Plzně, v údolí, kterým protéká stejnojmenný potok Loděnice, ovšem všichni místní obyvatelé ho nazývají Kačák. Obec leží v nadmořské výšce 257 m.n.m, o rozloze 556 ha, je zde 263 domů s 1550 obyvateli.

První písemná zmínka o obci pochází ze záznamu o bitvě o český trůn, kterou 23. Ledna 1179 svedli v blízkosti obce knižata Soběslav II. A Bedřich. Název obce je správně „Loděnice“, v „Loděnici“. Název vznikl v době, kdy se v místě stavěly lodě, které pak pluly dolů po říčce Loděnici (Kačáku) do Berounky  a odtud až k hradišti Tetín, kde bylo jedno z center přemyslovské části Čech.

V roce 1966 byl na nádraží v Loděnici natočen jeden z historicky nejúspěšnějších českých filmů –Menzelovy oskarové Ostře sledované vlaky.

Byly zde vyrobeny první československé magnetofonové  pásky  v místních gramofonových závodech.

Pokud se vydáte do Loděnice na výlet , krom našeho ranče , můžete navštívit i jiná zdější zajímavá místa : Špičatý vrch neboli Barrandovy jámy – v této lokalitě lidé již 200 let nacházejí zkameněliny ze silurských břidlic a vápenců, Syslí louky – toto místo je vyhlášeno přírodní památkou, což je druhé místo v české republice, kde je výskyt ohroženého sysla obecného, tyto louky sousedí s našimi pastvinami. Můžete se také pokochat krásným výhledem na zatopený lom Velká Amerika, dále zámek Loděnice s blízkou vinicí, navštívit Solvayovy lomy, či si po krásné procházce místním lesem odpočinout  na poutním místě u Studánky u tří Habrů.